Neustálá obměna

Proč obměňovat trénink (výběr cviků, intenzitu, intervaly „zatížení/odpočinek“,…)? Proč se z tréninku, který na začátku funguje, stává trénink neúčinný? Pro tuto chvíli vynechejme, že nuda a stereotyp v tréninku nesporně negativně ovlivní dosažení žádoucích výsledků a zaměřme se na pojem adaptace. Jednoduchým příkladem, na kterém lze pochopit i další procesy, které v těle probíhají je zvětšení objemu svalu, resp. množství a velikost svalového vlákna u silového tréninku. Zvětšení svalu není nic jiného než obrana a ochrana organismu na budoucí zátěž/trénink, která může, ale nemusí nastat. Zdaleka ne všechny procesy v těle probíhají vědomě. Naše inteligentní tělo, které při tréninku dostalo zabrat, se připraví na situaci, že by se tento „záběr“ mohl někdy opakovat, tím že zvětší objem svalového vlákna. U jiných typů tréninku to funguje úplně stejně. Při tréninku vytrvalosti se zvyšuje kapacita plic, srdce pracuje efektivněji, tělo lépe nakládá s tuky, sacharidy a bílkovinami, které přijímáme nebo těmi zásobními. Při tréninku koordinace se zase zlepšuje přenos vzruchů z CNS a tak podobně. Všechny tyto adaptační procesy probíhají až do té doby, dokud tělo zatížení (tréninku) nepřivykne (potom už není na co se připravovat, čemu se „bránit“, proč se měnit – zlepšovat se). Obměna a šokování organismu novými podněty jsou tedy základními rysy efektivního tréninku. Young Woman Doing Push-ups

Populární příspěvky

  • Záznam ze sporttestru 13.9. 2017
    Záznam ze sporttestru 13.9. 2017

    Pro zájemce záznam ze sporttestru z jednoho z tréninků, které děláme.  Jeli jsme pracovní interval 3 minuty (kombinace „těžké práce“ a aktivního odpočinku) a 1 minutu pasivní odpočinek. Opět základní vícekloubové cviky a systematicky řízený trénink. Byla to makačka, ale výsledky na sebe nenechají dlouho čekat!

  • Vliv HIIT na kardiorespirační funkce
    Vliv HIIT na kardiorespirační funkce

    Výhody a zlepšení v oblasti cévního řečiště jsou spojeny s endotelovými buňkami v cévách, které mají na starost vypuštění NO (nitrid  oxidu) a ten má potenciálně za efekt vasodilataci pro udržení distribuce potřebných látek, efektivního krevního toku a kardiovaskulárních funkcí během zátěže. HIIT může také mít za následek zlepšení elasticity artérií. (Guiraud, 2012; Wisloff, 2009) HIIT se proto zdá být lepší variantou, jelikož dlouhé a extrémní kardio tréninky mohou zapříčinit zánětové stavy, které mohou eventuálně poškodit…

  • Plank TOP 5!
    Plank TOP 5!

    „Plank“ neboli česky výdrž ve vzporu je komplexní cvik rozvíjející statickou sílu. Při tomto cviku, pokud je správně proveden, pracují prakticky všechny svaly v těle a primárně se používá k posílení středu těla tedy „Core“. Existuje spousta variant planku buď bez jakýchkoliv aparátů nebo za využití například balančních plošin či „TRXka“. U nás na tréninku jednou za cca 2…