Total-Body Resistance Exercise neboli TRX lze do češtiny přeložit jako „Cviky pro zatížení celého těla“.
V následujících řádcích Vám tuto relativně novou cvičební pomůcku stručně představím a popíši v čem tkví její kouzlo a proč může být cvičení s TRX efektivnější než s pomocí jiných aparátů nebo na strojích v posilovně. A protože jste zavítali na stránky „Coregym“ popíši v souvislosti s TRX, co to vlastně je to „Core“.
TRX se řadí do skupiny cvičení zvané jako závěsný trénink. Tato cvičení jsou v různých podobách známá stovky let a využívali je jak bojové jednotky, tak horolezci nebo gymnasté, kteří díky nim získávali značnou sílu, zdokonalili koordinaci a vypěstovali si perfektní postavu. Moderní formu závěsného tréninku (TRX) představil Randy Hetrick, velitel Navy komanda a elitních SEAL jednotek.
Proč cvičit s TRX?
Cvičení s TRX se od tradičního cvičení odlišuje tím, že ruce či nohy jsou obyčejně uchyceny v jediném bodě, zatímco druhá část těla se dotýká země. Pomocí TRX je požadované procento tělesné váhy zatíženo v určitém cíleném bodě a uvedeno do pohybu při cvičení. Pohyb je možné, stejně jako v životě či sportu, provádět v mnoha rovinách, což například při cvičení na strojích v posilovně nelze. Při cvičení s TRX se mění těžiště cvičence, což aktivuje vnitřní svalstvo. V praxi to znamená, že při provádění jakéhokoliv cviku je zapojováno celé tělo do stabilizování a vyrovnávání (přestože je prováděn cvik primárně zaměřen na rozvoj například tricepsu). Naše tělo tedy funguje jako integrovaný systém, což zajišťuje proporcionální rozvoj. Každé cvičení vytváří skutečně funkční posilování, zvyšuje schopnost nervového systému efektivně koordinovat pohyb a zároveň zvyšuje pružnost, rovnováhu a základní stabilitu, jak se požaduje na sportovištích i v životě. Pro svoji vysokou účinnost se TRX stalo součástí cvičení milionů sportovců v nejrůznějších odvětvích (úpolové sporty, fotbal, tenis, plavání,..).
TRX spadá do forem cvičení rozvíjející „Core“. Core neboli jádro je oblast celého trupu včetně vnitřních orgánů a skládá se asi ze třiceti svalů. Mezi stěžejní svaly jádra jsou řazeny svaly břišní, hýžďové, vzpřimovače trupu, oblast hamstringu a ohybače a přitahovače kyčle. Cílem core tréninku je zvýšení integrity těchto svalů, čímž dochází ke zlepšení svalové rovnováhy a stabilizaci síly. Silné jádro je potom základem všech efektivních pohybů. Primárním cílem core tréninku je zlepšení funkčních předpokladů pohybové činnosti, sekundárním svalová hypertrofie.