TRX

Total-Body Resistance Exercise neboli TRX lze do češtiny přeložit jako „Cviky pro zatížení celého těla“.

V následujících řádcích Vám tuto relativně novou cvičební pomůcku stručně představím a popíši v čem tkví její kouzlo a proč může být cvičení s TRX efektivnější než s pomocí jiných aparátů nebo na strojích v posilovně. A protože jste zavítali na stránky „Coregym“ popíši v souvislosti s TRX, co to vlastně je to „Core“.

TRX se řadí do skupiny cvičení zvané jako závěsný trénink. Tato cvičení jsou v různých podobách známá stovky let a využívali je jak bojové jednotky, tak horolezci nebo gymnasté, kteří díky nim získávali značnou sílu, zdokonalili koordinaci a vypěstovali si perfektní postavu. Moderní formu závěsného tréninku (TRX) představil Randy Hetrick, velitel Navy komanda a elitních SEAL jednotek.

Proč cvičit s TRX?

Cvičení s TRX se od tradičního cvičení odlišuje tím, že ruce či nohy jsou obyčejně uchyceny v jediném bodě, zatímco druhá část těla se dotýká země. Pomocí TRX  je požadované procento tělesné váhy zatíženo v určitém cíleném bodě a uvedeno do pohybu při cvičení. Pohyb je možné, stejně jako v životě či sportu, provádět v mnoha rovinách, což například při cvičení na strojích v posilovně nelze. Při cvičení s TRX se mění těžiště cvičence, což aktivuje vnitřní svalstvo. V praxi to znamená, že při provádění jakéhokoliv cviku je zapojováno celé tělo do stabilizování a vyrovnávání (přestože je prováděn cvik primárně zaměřen na rozvoj například tricepsu). Naše tělo tedy funguje jako integrovaný systém, což zajišťuje proporcionální rozvoj. Každé cvičení vytváří skutečně funkční posilování, zvyšuje schopnost nervového systému efektivně koordinovat pohyb a zároveň zvyšuje pružnost, rovnováhu a základní stabilitu, jak se požaduje na sportovištích i v životě. Pro svoji vysokou účinnost se TRX stalo součástí cvičení milionů sportovců v nejrůznějších odvětvích (úpolové sporty, fotbal, tenis, plavání,..).

TRX spadá do forem cvičení rozvíjející „Core“. Core neboli jádro je oblast celého trupu včetně vnitřních orgánů a skládá se asi ze třiceti svalů. Mezi stěžejní svaly jádra jsou řazeny svaly břišní, hýžďové, vzpřimovače trupu, oblast hamstringu a ohybače a přitahovače kyčle. Cílem core tréninku je zvýšení integrity těchto svalů, čímž dochází ke zlepšení svalové rovnováhy a stabilizaci síly. Silné jádro je potom základem všech efektivních pohybů. Primárním cílem core tréninku je zlepšení funkčních předpokladů pohybové činnosti, sekundárním svalová hypertrofie.

 

_MG_2481

 

Populární příspěvky

 • Záznam ze sporttestru 13.9. 2017
  Záznam ze sporttestru 13.9. 2017

  Pro zájemce záznam ze sporttestru z jednoho z tréninků, které děláme.  Jeli jsme pracovní interval 3 minuty (kombinace „těžké práce“ a aktivního odpočinku) a 1 minutu pasivní odpočinek. Opět základní vícekloubové cviky a systematicky řízený trénink. Byla to makačka, ale výsledky na sebe nenechají dlouho čekat!

 • Vliv HIIT na kardiorespirační funkce
  Vliv HIIT na kardiorespirační funkce

  Výhody a zlepšení v oblasti cévního řečiště jsou spojeny s endotelovými buňkami v cévách, které mají na starost vypuštění NO (nitrid  oxidu) a ten má potenciálně za efekt vasodilataci pro udržení distribuce potřebných látek, efektivního krevního toku a kardiovaskulárních funkcí během zátěže. HIIT může také mít za následek zlepšení elasticity artérií. (Guiraud, 2012; Wisloff, 2009) HIIT se proto zdá být lepší variantou, jelikož dlouhé a extrémní kardio tréninky mohou zapříčinit zánětové stavy, které mohou eventuálně poškodit…

 • Plank TOP 5!
  Plank TOP 5!

  „Plank“ neboli česky výdrž ve vzporu je komplexní cvik rozvíjející statickou sílu. Při tomto cviku, pokud je správně proveden, pracují prakticky všechny svaly v těle a primárně se používá k posílení středu těla tedy „Core“. Existuje spousta variant planku buď bez jakýchkoliv aparátů nebo za využití například balančních plošin či „TRXka“. U nás na tréninku jednou za cca 2…